Co je DAB+ a jaké má výhody?
DAB + je digitální pozemní rozhlasové vysílání, také nazývané jako Digitální rádio. Dá se snadno naladit na standardní teleskopickou (vytahovací) anténu umístěnou na každém rádiu. Nejenom veřejnoprávní rozhlas, ale i soukromí provozovatelé stanic začínají své programy šířit přes DAB +. Digitální pozemní distribuce nabízí vedle známých programů vysílajících na FM také nové, čistě digitální stanice, které v analogu již nenaladíte.
Nové programové nabídky: Prostřednictvím účinnějšího šíření lze také nabídnout nové rozhlasové programy, např. pro dopravní informace, domácí, klasickou hudbu, jazz nebo nejnovější hity.
Digitální příjem je nezávislý na internetu: Pro příjem DAB+ nepotřebujete žádné internetové připojení ani datové tarify. DAB+ lze přijímat ze vzduchu libovolným počtem zařízení současně a bez ztráty kvality.
Digitální zvuková kvalita s moderní technologií: DAB+ nabízí čistý digitální zvuk, bez šumu a jiných rušivých elementů jaké známe z analogového rozhlasu.
Nové textové a obrazové služby: DAB+ umožňuje odesílání dalších informací spolu s programem. Patří mezi ně logo stanice, mapy počasí, kamera za studia, průvodce programem (EPG) a informace, jako aktuální zpravodajství, doprava, sport nebo hudební novinky.
Nenarušený zážitek z poslechu díky dobrému pokrytí sítě: V roce 2020 veřejnoprávní rozhlas uskutečnil pokrytí sítě na 95 procent populace České republiky.
Jednoduché ovládání přijímače: Vyhledání a zapamatování frekvencí již není zapotřebí díky automatickému vyhledávání stanic, což oceníte převážně v automobilech.
Zdarma: Digitální rozhlasové programy jsou k dispozici zdarma. Kromě nákladů na pořizování kompatibilního rádia DAB+ neexistují žádné dodatečné náklady.
Seznam stanic pro Jihočeský kraj
Na jihu Čech je v současné chvíli možné naladit až 3 multiplexy sítí DAB+ : celoplošný veřejnoprávní ČRo DAB+, soukromé RTIcz a COLOR DAB+
Žádná stanice se v DAB+ nedubluje, digitálně zde ale nevysílají hlavní komerční rádia jako Impuls, Frekvence 1 nebo Evropa 2, které jsou zastoupeny v síti CRA DAB+, jež však pokrývá pouze Prahu, Ostravu a Plzeň.
Co je MULTIPLEX
na frekvenčním bloku (kanálu) lze pomocí digitální techniky distribuovat několik programů. Datové toky (pakety) jsou střídavě posílány po jednotlivých kusech. Tento postup se nazývá "multiplexování". Programový balíček distribuovaný na frekvenčním bloku se tudíž označuje jako multiplex (nazývaný také "soubor"). Multiplex vyžaduje šířku pásma 1,5 MHz a podobně jako analogový rozhlasový program je distribuován do určitých oblastí, jako celoplošné, regionální, nebo městské sítě.
Vysílání digitálního rozhlasu DAB+ v Evropě, Austrálii a Kanadě používají kmitočty ve III pásmu (174 - 230 MHz), které byly původně použity pro analogovou televizi. V některých zemích se ještě může vysílat digitální rozhlas ještě v pásmu L (1452 - 1492 MHz). U nás bylo pásmo L již nahrazeno kmitočty ve III pásmu.
Jsou připravená naše auta?